Menü Bezárás

Fejlesztések

A 2008-2015 közötti üzemeltetési tapasztalatok alapján a városvezetés és a szolgáltató levonta a következtetéseket és felújitotta a távhőszolgáltatás fejlesztési stratégiáját, melyet a önkormányzati testület 2016 januárjában el is elfogadott.

A stratégia az EU és a hazai előírások alapján megállapítja, hogy a távhőszolgáltatás a települések energetikai hatékonyságának növelése és a környezetszennyezés csökkentésének leghatékonyabb módszere, mert az alábbi előnyöket biztosítja:

tervezett körülmények között működve energetikailag hatékonyabb az egyéni rendszereknél,
lehetővé teszi a külömböző tüzelőanyagok, valamint a megújúló energia források használatát (napenergia, biomassza, háztartási hulladékok, stb.)
felhasználható az ipari termelésből származó hulladékhő,
a fogyasztó részére egyszerű a használata, nem jár együtt üzemanyag beszerzéssel, berendezés üzemeltetéssel, karbantartással, ezért biztonságos,
csökkenti a lakó tér szennyezését az égéstermékek szakszerű és biztonságos eltávolításával.

A stratégia szerint a székelyudvarhelyi távhőszolgáltatás célkitűzései a következők:

olcsó hőenergia a távfűtésnek magas hatékonyságú berendezésekkel vagy hulladékhő felvásárlásával az epülő bioerőműtől,
biztonságos üzemanyagellátás a helyi források felhasználásával (biomassza),
a távhőhálózatok kicserélésének folytatása, a hálózati veszteségek csökkentéséért,
az egyéni szabályozás és mérés lehetőségének általánosítása (vizszintes elosztás),
a távhő árának az egyéni rendszerek költségei alá csökkentése,
a környezetszennyezés csökkentése.

A célkitűzések eléréséért a stratégia tartalmazza a kivitelezésre váró konkrét beruházásokat és annak tervezett határidejét.

Várhatóan 2016-ban sorra fog kerülni a Köztársaság, Korház, Tamási, Sziget és Kuvar negyedek hátralevő kb. 1500 m fűtés halózat cseréje és a lépcsőházi modulok telepítése.

Ezt követően elmondhatjuk, hogy a város távhő halózata teljes mértékben fel lesz újítva, a hőenergia ellátás pedig olcsó, környezetkimélő és megújuló forrásból történik.

Tehát a tömbházakhoz szállított olcsó hőenergia rendelkezésre fog állni, a lépcsőházi egységek a meleg vízet helyben állítják elő és a fűtési időszak kezdete/vége is a helyi igény szerint fog történni.

Ehhez csupán a lépcsőházi vizszintes elosztás kiépítését kell általánosítani, amit a stratégia is előír. A jelenleg működő 55 lépcsőházban a fogyasztók elégedettek, így várhatóan az idéntől betervezett évi 20 lépcsőház átépítésére lesz majd jelentkező.

A vizszintes elosztás lényege, hogy a jelenlegi függöleges vezetékeket (strangokat), melyek a lakásokon haladnak át egy lépcsőházi hőszigetelt vezeték váltja ki. Erről a vezetékről ágaznak le a lákásokat ellátó vizszintes bekötések, melyen az ajtó előtt egy hőenergiát mérő óra van. Így minden lakásnak a fogyasztását külön lehet követni és annak megfelelően számlázni. Ehhez csupán a közös felületek fogyasztása adódik hozzá. Az ajtón belül a lakás fűtőtestjeit össze kell kötni és tanácsos ezekre hőszabályző csapokat szerelni. Ezekkel be lehet állítani külön minden helység hőmérsékletét és csak az elfogyasztott hőenergiát kell kifizetni. Ezáltal a jelenleg vizszintes elosztáson levő 337 lakás átlag fogyasztása 30%-al csökkent, évi 4 Gcal-ra.

 

Összegezve, hosszú távon a legjobb (lególcsobb) megoldás a tömbházlakások fűtésére a távhőszolgáltatás lépcsőházi vizszintes elosztással, egyéni órával az ajtó előtt és hőszabályzó csapokkal a fűtőtesteken.

A távhőszolgáltatás előnyei

Gazdaságosabb és olcsóbb mint az egyéni fűtésrendszerek, amennyiben a tervezett körűlmények között működik. Egy tömbházlakás hőszükségletének ellátására 18-24 kw-os kazánra van szükség, míg a távfűtés hőközpontjában 5 kw/lakás beépített teljesitmény is elegendő. Az egyéni kazán többnyire ki-bekapcsol, így keveset dolgozik a jó hatásfokot biztosító üzemmódban. A hőközpotban csak annyi kazán van üzemben amennyire szükség van és a megtermelt hőt tárolni lehet tartályokban, ezért a kazánok mindig jó hatásfokkal üzemelnek.
Szélesebb a választható energiahordozók skálája a távfűtés esetén mint a tömbházban, ahol csupán a gáz és a villamos energia áll rendelkezésre. Ezáltal lehetőség van a legmegfelelőbb üzemanyag használatára.
Környezetszennyezés szempontjából a hőközpontok égéstermékeit a kiépített kémények a magasabb légrétegekbe juttatják, míg az egyéni kazánok közvetlenül a szomszédok ablakai alatt szennyezik a belégzésre használt levegőt.
A fogyasztónak nincs más kötelezettsége míg, az egyéni kazán esetén a beruházást követően a kazán működtetésével járó engedélyeztetési, karbantartási és ellenörzési feladattal is számolnia kell.